Odzież termoaktywna wiosną - poczuj się w niej jak w drugiej skórze

2021-03-09
Odzież termoaktywna wiosną - poczuj się w niej jak w drugiej skórze

Już niebawem wiosna i pora wyjść na rower. Choć niektórzy jeżdżą też zimą (jak mówi przysłowie nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrany ubiór), to jednak wiosna jest tą porą roku, kiedy zdecydowana większość rowerzystów rozpoczyna sezon. Pytanie stare, jak sam rower brzmi: „Jak się ubrać?” Odpowiedź znajdziesz we wpisie.

Ubierz się na cebulkę

Ubiór na rower powinien zapewniać komfort cieplny, a także chronić rowerzystę przed wiatrem i wilgocią. Najlepiej ubierać się „na cebulkę”, czyli zakładając dwie - trzy warstwy ubrań, jedna na drugą. Jeśli pogoda się w czasie jazdy zmieni, wystarczy zdjąć lub założyć jedną z warstw. Najważniejsze, by nie ubierać się ani za lekko, ani za grubo.

Jeśli jest zimno, ale nie ma wiatru, to jest ciepło!

Wiatr potrafi bardzo uprzykrzyć jazdę na rowerze, szczególnie zimą. Nawet jeśli nie czuć wiatru na postoju, to podczas jazdy z większą prędkością (40-50 km/h), jest on odczuwalny. Ubierając się na rower warto wybrać odzież rowerową wysokiej jakości. Najlepiej, kiedy bazą stroju jest dobra odzież termiczna, a wierzchnią warstwą - kurtka przeciwwiatrowa.

Bielizna termoaktywna

Odzież termiczna często nazywana jest bielizną termiczną, gdyż stanowi warstwę znajdującą się najbliżej skóry. Przybiera różne formy – koszulek bez rękawów, z krótkim lub długim rękawem, a nawet lekkich golfów. Jest dostępna w krojach zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Olbrzymią zaletą odzieży termoaktywnej jest to, że nie lekka, elastyczna i nie krępuje ruchów. Przykładowo, bielizna termoaktywna firmy Biotex, dostępna w asortymencie sklepu rowerowego Makra-Sport, wykonana jest z włókien z przędzy propylenowej BTX, elastanu i nylonu. Właściwości tych materiałów sprawiają, że bielizna Biotex chłodzi latem, a zimą grzeje. Dodatkowo nie chłonie wilgoci, co chroni ciało przed przewianiem.

Jaką bieliznę termiczną wybrać na lato?

Latem, kiedy temperatury są wysokie i występuje duża potliwość organizmu podczas jazdy na rowerze, najlepszym wyborem jest odzież wykonana z elastycznej siatki. Jako pierwsza warstwa doskonale sprawdza się np. koszulka termoaktywna Biotex Powerflex. Koszulka pochłania wilgoć ze skóry i szybko usuwa ją na zewnątrz, utrzymując suche ciało. Ma również właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

A jaką na zimę?

Jak łatwo można się domyślić, odzież termoaktywna na chłodniejsze pory roku jest cieplejsza. Na zimę polecam szczególnie odzież rowerową z serii Biotex 3D (koszulki 3D, czapki 3D, skarpety 3D). Technologia 3D zmniejsza kontakt między tkaniną a skórą, co zapewnia wyższy komfort termiczny i zapobiega odczuwaniu wilgoci. Zimowa odzież termoaktywna, aby była cieplejsza, często zawiera włókna z wełny merynos. Wełna z owiec rasy merynos ma szczególne właściwości – jest lekka, odporna na zapachy, elastyczna, przewiewna i antystatyczna. Wszystko to sprawia, że bielizna termoaktywna Biotex z dodatkiem wełny merynosa, doskonale sprawdza się w każdych warunkach!

Odzież wierzchnia

Jak już wspomniałem, najlepiej kiedy ostatnią warstwą odzieży rowerowej jest bluza lub kurtka przeciwwiatrowa. Warto pamiętać o tym, że kurtka przeciwwiatrowa nie oznacza tego samego, co nieprzewiewna, a nieprzemakalna to nie to samo, co wodoodporna. Kurtki przeciwwiatrowe Biotex wykonane są w technologii Windbiotex, z materiałów takich jak poliamid czy poliester. Dzięki tej technologii kurtki zapewniają doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem, a ponadto są lekkie, komfortowe i doskonale dopasowane do ciała. Dodatkową zaletą kurtek przeciwwiatrowych Biotex jest kolorystyka. Dzięki jaskrawym kolorom i elementom odblaskowym rowerzysta jest bardzo dobrze widoczny.

Rękawice i ocieplacze

Rękawice o kolejny ważny element wyposażenia rowerzysty. Rękawice stworzone z myślą o jeździe zimą wykonane są z elastycznych, wiatroszczelnych i wodoodpornych materiałów. W przeciwieństwie do rękawiczek na lato, zazwyczaj nie mają żelowych wkładek. Ciepłą podszewka utrzymuje dłonie w cieple, a także zapewnia dobre odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Oprócz rękawiczek, zimą przydatne są również czapki pod kask, wykonane z siatki czy wełny merino, które chronią głowę przed wychłodzeniem.

Ochraniacze na buty

Ochraniacze na buty Biotex, wykonane są w technologii Warm z dwóch rodzajów materiału – warstwa zewnętrzna zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem i deszczem, natomiast wewnętrzna odpowiada za ciepło w chłodne dni. Ochraniacze na buty Biotex mają otwory na bloki i na obcas, a połączenie tylnego zamka z rzepem wokół kostki zapewnia wysoki komfort i izolację termiczną.

Dlaczego warto używać odzieży termoaktywnej?

Odzież termiczna w zimie zapewnia rowerzystom komfort cieplny i nie dopuszcza do przeziębienia się w chłodne dni. W lecie z kolei usuwa problem przepoconego, nieestetycznie wyglądającego i klejącego się do ciała materiału. Zapewnia komfort podczas aktywnego wypoczynku osobom, które uprawiają sport amatorsko, jest niezbędna tym, którzy zaczęli prawdziwe treningi. Odpowiednia termoregulacja ciała przekłada się bowiem bezpośrednio na poprawę wyników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź sklep rowerowy Makra-Sport!

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 49 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-31
Sprawna obsługa, produkt dobrze zabezpieczony do przesyłki.
2023-05-28
Nie mam żadnych zastrzeżeń do obsługi.Wszystko jest zgodne z moimi oczekiwaniami, a sam sprzedający jest super w kontaktach w ramach różnego rodzaju wyjaśnień. Wrócę tam jeszcze. POLECAM.
pixel