Jak ubrać się na rower?

2021-04-30
Jak ubrać się na rower?

Odpowiedni ubiór do jazdy rowerowej zapewni nam zarówno komfort, jak i niezbędne bezpieczeństwo. Jakie są podstawowe elementy odzieży i zabezpieczenia, w które powinien zaopatrzyć się każdy miłośnik rowerów?

Jakie ubrania powinniśmy zakładać do jazdy rowerowej?

Właściwie dobrane ubrania do jazdy rowerowej to coś znacznie więcej niż kwestia atrakcyjnego wyglądu. Dzięki nim zapewnimy sobie wygodę i komfort w każdych warunkach, dzięki będziemy widoczni na drodze. Elementem wyposażenia, bez którego nie wolno nam zaczynać jazdy, jest kask. Pamiętajmy, że musi on być idealnie dopasowany do kształtu i wielkości naszej głowy – tak, by nie uciskał jej ani się z niej nie zsuwał. Powinien być na tyle duży, abyśmy mogli dostosować go w zależności od tego, czy zamierzamy założyć go na gołą głowę, czy np. na opaskę lub czapkę.

Oprócz wygody kask powinien być lekki, a także – po prostu podobać się nam, tak, abyśmy chętnie go nosili. Kolarze lubiący szybką jazdę powinni wybrać kask aero, gdyż jest to element, który najbardziej wpływa na opływową sylwetkę. Kolarze MTB zakładają kask Enduro, który chroni potylicę.

Czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę podczas doboru garderoby, jest stopień, w jakim przylega ona do naszego ciała. Ubrania do jazdy rowerowej powinny dawać nam wystarczającą swobodę ruchów, a jednocześnie zapewniać całemu ciału właściwą cyrkulację krwi. Zarazem jednak nie mogą być na tyle luźne, by mogły zaplątać się w szprychy i spowodować wypadek. Większość profesjonalnych strojów kolarskich jest dzisiaj obcisła, a jednocześnie na tyle elastyczna, że nie krepuje ruchów ciała. Ma to również wpływ na aerodynamikę.

Kolejną istotną kwestią jest materiał wykonania. Najnowocześniejsze włókna i przędze, z których wykonane są stroje, bazują na włóknach polipropylenowych – tak jak BTX włoskiego producenta bielizny i ubrań rowerowych, firmy BIOTEX. Polipropylen zapewnia właściwą termoregulację, ponieważ nie chłonie wilgoci – latem chłodzi, a zimą grzeje, cała wilgoć zbierana jest zaś w warstwie zewnętrznej. Dodatkowo polipropylen jest lekki. Nikt nie zastanawia się nad tym, ile waży nasiąknięta koszulka i potówka, a jednocześnie wydajemy tysiące złotych na lżejsze komponenty roweru.

Pamiętajmy, że materiał musi przepuszczać powietrze – dzięki temu nasza skóra będzie mieć stały dostęp do tlenu, a ponadto unikniemy dyskomfortu związanego z mokrym od potu okryciem przylegającym do ciała. Warto postawić na odzież kompresyjną – oddychającą, wodoodporną i stanowiącą dodatkowe ocieplenie.

Ważne – jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z profesjonalnych termoaktywnych spodenek kolarskich, nie zakładajmy pod nie bielizny, szczególnie jeśli jest ona bawełniana. Specjalistyczne spodenki zaopatrzone są we wkładki antybakteryjne, a poza tym są zaprojektowane w taki sposób, by odprowadzać pot. Zakładając bieliznę, zniwelujemy ten efekt i stworzymy ryzyko powstania odparzeń. Każda wkładka zbudowana jest z kilku warstw – warstwy zewnętrznej, która powinna być odporna na przetarcia w rejonie kontaktu z siodełkiem, warstwy pianki wewnętrznej, która ma odpowiednią gęstość w zależności od ilości godzin spędzanych na rowerze, i warstwy ochronnej, która ma zabezpieczać skórę przed otarciami.

Choć początkującym cyklistom może wydawać się to zbędne, warto zaopatrzyć się w parę profesjonalnych rękawiczek rowerowych. Pochłoną one nasz pot, dzięki czemu ręce nie będą ślizgać się nam na kierownicy, a skóra uniknie podrażnień czy otarć. Rękawiczki letnie mają być lekkie i przewiewne, z wewnętrzną stroną wykonaną z materiału antypoślizgowego z nakrapianiami silikonowymi, a jednocześnie odpornego na przetarcia (np. Amara). Powinny też posiadać żelowe wkładki, które chronią nerwy nadgarstka przed uciskaniem, co powoduje drętwienie palców. Rękawiczki wiosenne i zimowe muszą być wykonane z ciepłych i nieprzewiewnych materiałów. Ich dodatkową zaletą jest wykończenie kciuka miękkim materiałem, którym można wycierać twarz. Palec wskazujący i kciuk pokrywa się warstwą pozwalającą na obsługę smartfonów i ekranów dotykowych liczników.

Oprócz koszulki i spodenek zadbajmy również o warstwę wierzchnią. Niezależnie od pogody i naszych upodobań, dobrym pomysłem jest zawsze ubranie się na tzw. cebulkę – zakładając kilka cienkich warstw ubrania, będziemy łatwiej kontrolować własny komfort termiczny, niż np. w przypadku korzystania z jednej grubej bluzy. Kurtki zewnętrzne z reguły są wodoodporne lub wodoszczelne. Wodoodporne to te, które nie chłoną wody i zabezpieczają przed małym deszczem i wiatrem; z reguły mają podklejone szwy i nie przepuszczają wody, nadają się więc na deszcz i wiatr. Z kolei kurtki wiatrowe są cienkie, dzięki czemu łatwo składają się do kieszonki.

Ostatnią, lecz nie najmniej ważną kwestią jest dobór obuwia i skarpetek. Upewnijmy się, że wybrane przez nas buty są wygodne i nie uciskają w śródstopiu ani w palcach. Jednocześnie muszą być dobrze dopasowane, aby noga nie chodziła we wpiętym bucie i nie powodowała otarć. Wybierzmy też takie skarpetki, które szybko schną i są przewiewne. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nasze stopy będą mokre od potu, sprawiając nam dyskomfort i stwarzając ryzyko poślizgu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 50 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Ekspresowa wysyłka :))
2023-06-07
Wszystko tak jak trzeba, towar, obsługa, wysyłka, cena, tak trzymać pozdrawiam
pixel