Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W co zainwestować, aby jeździć szybciej?

2021-02-26
W co zainwestować, aby jeździć szybciej?

Jazda na rowerze to nie tylko rekreacyjne przejażdżki. Dla niektórych to także wyzwanie, a także sposób na pokonywanie własnych ograniczeń i rozszerzanie możliwości. Niestety, rowery dostępne w sklepach, nie zawsze są optymalnie złożone. Producenci, chcąc zachować niższą cenę, często oszczędzają na niektórych podzespołach. Można jednak je wymienić, sprawiając, że jazda na rowerze będzie szybsza i przyjemniejsza. Na co zwrócić uwagę i w co zainwestować, by jeździć szybciej na rowerze? Odpowiedź znajdziesz we wpisie.

Które elementy odpowiadają za rozwijanie prędkości?

W przypadku rowerów wysoka cena oznacza zazwyczaj wysoką jakość. Droższe rowery bazują na najnowszej technologii, dzięki czemu jeździ się na nich wygodniej i bardziej efektywnie. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na profesjonalny rower, możesz wykorzystać dostępny budżet na dopasowanie roweru do własnych potrzeb. Jeżeli chcesz jeździć szybciej, to jest kilka elementów, w które możesz zainwestować.

Poniżej przedstawiam w kolejności listę, w co należałoby zainwestować, aby jeździć szybciej.

Rama

Chcąc jeździć szybciej, należy zwrócić uwagę na ramę roweru – a w szczególności na materiał, z jakiego została wykonana oraz na kąty. Te dwa elementy wpływają na sztywność ramy. Najtańsze ramy, wykonane ze stali są dosyć ciężkie. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w bardzo lekką i sztywną ramę karbonową. Pewnym kompromisem jest rama aluminiowa, oferująca dobry stosunek wagi do ceny.

Najlepsi producenci projektują ramy z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych w dziedzinie produkcji elementów z karbonu. Technologia produkcji, to w skrócie: zaprojektowanie ramy o odpowiednich kątach, użycie odpowiednich materiałów (włókna węglowe i żywice), proces klejenia i wypalania, faza testów itd. Taki proces powtarzany jest kilkaset razy dla każdej ramy. Firma BMC poszła o krok dalej – wykorzystuje w tym celu technologię TCC Tuned Complience Concept. Oprogramowanie komputerowe wylicza siły działające na ramę, dzięki temu można zaprojektować odpowiednie kształty rur, widelca, muf i połączeń.

Profesjonalne ramy różnią się przeznaczeniem i mają różne cechy: dla długich wycieczek ramy muszą być bardziej komfortowe, natomiast do wyścigów - sztywniejsze i bardziej aerodynamiczne. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość ramy. Niestety, włókno węglowe pod wpływem czasu i pracy robi się coraz bardziej miękkie. Im lżejsza rama, tym jej sztywność i wytrzymałość na ugięcia będzie mniejsza. Specjalnie projektowane ramy szwajcarskiej firmy BMC zachowują sztywność przez wiele lat.

Koła

Koła to kolejny element, który znacząco wpływa na osiągi roweru, a na którym często oszczędzają producenci. Żeby osiągać wyższe prędkości, koła powinny być jak najlżejsze i jak najbardziej sztywne. Inne koła będą odpowiednie do jazdy górskiej, inne do szosowej, a jeszcze inne do triathlonu. Wysokość stożka obręczy jest najniższa w rowerach górskich – około 30 mm, przy jeździe w terenie zmiennym – 40-60 mm, natomiast triathlon to koła o wysokości 60-90 mm. Należy pamiętać o tym, że im mniejsza masa rotująca, tym koła są szybsze. Warto więc zastanowić się nad zakupem dobrej i lekkiej opony oraz przerobieniem koła na bezdętkowe (tubless). Zawodowcy stosują tzw. koła na szytki, czyli opono-dętki zalane „mlekiem” uszczelniającym, a w piastach kół montują łożyska ceramiczne, które znacznie zmniejszają opory tarcia.

Kondycja i wydolność organizmu

Duży wpływ na szybkość jazdy ma kondycja i wydolność organizmu. Możesz ją poprawić poprzez odpowiednie trenowanie. W tym celu polecam zakupić miernik mocy i stosując odpowiednie treningi, obserwować wzrost formy. Jeśli nie masz o tym pojęcia, zgłoś się do trenera! Dzięki temu zaoszczędzisz czas na poszukiwanie wiedzy treningowej. W Makra-Sport znajdziesz i jedno i drugie. Osobiście stawiam na polskiego producenta mierników – Inpeak, natomiast w treningu na indywidualne, podmiotowe podejście do zawodnika. Ja nie piszę planów. Ja trenuję!

Dopasowanie roweru do sylwetki

Oprócz samych części, które można wymienić w rowerze, ogromną rolę w poprawie osiągów odgrywa jego ustawienie, czyli odpowiednio dopasowana wysokość siodełka i kierownicy. Źle ustawiona pozycja może wpływać na komfort jazdy, co przekładać się będzie na gorsze wyniki. W sklepie rowerowym Makra-Sport możesz skorzystać z usługi bikefittingu, w ramach której specjalista pomoże dopasować rower do Twojej indywidualnej sylwetki i stylu jazdy. Dla osiągnięcia lepszej prędkości na rowerze ważne jest zachowanie opływowej sylwetki ciała i roweru. Niezwykle ważne jest, by pochylona pozycja była wygodna i nie powodowała dyskomfortu, co jest szczególnie ważne w przypadku pokonywania długich dystansów.

Odzież rowerowa

Korzystnie na poprawę wyników wpływa także dobrze dobrana i dopasowana specjalistyczna odzież, np. odzież rowerowa Biotex. Dopasowany strój nie powoduje oporu powietrza, co przekłada się na bardziej ergonomiczną jazdę. Szczególnie warto przyjrzeć się odpowiednim koszulkom kolarskim, które ściśle przylegają do ciała. Ważny jest także kształt kasku, który ma za zadanie chronić, ale też nie stawiać oporu.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości i nie wiesz, co zrobić, by jeździć szybciej na rowerze, skorzystaj z mojej pomocy. Jestem właścicielem sklepu rowerowego Makra–Sport, a jednocześnie trenerem kolarstwa i byłym zawodnikiem. Mam odpowiednią wiedzę, a także doświadczenie w dziedzinie oferowanego asortymentu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 47 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-09
Wszystko super, szybka dostawa a co najważniejsze rozmiar buta się zgadza. Bardzo dziękuję. Donald Rokicki
2023-05-31
Sprawna obsługa, produkt dobrze zabezpieczony do przesyłki.
pixel